Податкова служба приділяє особливу увагу погашенню заборгованості з єдиного соціального внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок), який формує дохідну частину Пенсійного фонду України, тому своєчасна сплата нарахованих сум та якнайшвидше погашення заборгованості у разі її виникнення має бути пріоритетною для платників податків. Саме своєчасна сплата єдиного внеску гарантує громадянам право на соціальний захист. Як відомо, несвоєчасно сплачені кошти в бюджет – це не отримані пенсії, недофінансована медицина, освіта, культура та інші соціальні виплати громадянам.
Головне управління ДПС у Миколаївській області повідомляє, питання, що регулює порядок нарахування та сплати передбачено Законом України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (зі змінами та доповненнями) (далі - Закон № 2464) та Наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449 «Про затвердження Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (зі змінами і доповненнями) (далі - Інструкція № 449).
Варто зазначити, що відповідно до частини 12 статті 9 Закону № 2464 єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. Якщо у платника єдиного внеску одночасно із зобов’язаннями зі сплати єдиного внеску наявні зобов’язання зі сплати податків, інших обов’язкових платежів, передбачених законодавством, або зобов’язання перед іншими кредиторами, то зобов’язання з єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов’язаннями, окрім зобов’язань з виплати заробітної плати (доходу).
Відповідно до норм діючого законодавства, при наявності у платника заборгованості на кінець календарного місяця понад 10 гривень, боржнику надсилається вимога про сплату боргу (недоїмки), яка є виконавчим документом.
Вимога вважається узгодженою, якщо платник не провів оплату протягом 10 календарних днів з дня одержання вимоги про сплату боргу (недоїмки), а також не повідомив орган ДПС за місцем основного обліку про її оскарження. У такому випадку вимога про сплату боргу (недоїмки) передається до Державної виконавчої служби України.
Варто пам’ятати, що одним із джерел погашення боргів приватного підприємця перед державою є його особисте майно, що ставить під загрозу добробут власної сім’ї. Також відповідно до до статті 6 Закону України від 21 січня 1994 року № 3857-XII «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України» (зі змінами і доповненнями) до боржників-фізичних осіб підприємців та посадових осіб підприємств боржників вживаються заходи щодо тимчасових обмежень у праві виїзду за кордон.
У разі сплати сум заборгованості з єдиного внеску необхідно враховувати, що за порушення терміну його сплати платнику нараховується штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно несплачених сум, а також нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Повідомляємо, що законодавством України не передбачено розстрочення та відстрочення заборгованості з єдиного внеску, а також списання такої заборгованості за строками давності.
Головне управління ДПС у Миколаївській області нагадує платникам, що при сплаті сум заборгованості з єдиного внеску, відповідно до наказу Мінфіну України від 22.03.2023 № 148 «Про затвердження Порядку заповнення реквізиту «Призначення платежу» платіжної інструкції під час сплати (стягнення) податків, зборів, митних, інших платежів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, внесення авансових платежів (передоплати), грошової застави, а також у разі їх повернення», застосовується код сплати 140 (Сплата коштів у рахунок погашення податкового боргу/заборгованості з єдиного внеску/грошових зобов’язань).
Переглянути інформацію щодо заборгованості зі сплати єдиного внеску можна в «Електронному кабінеті платника податків», обравши в меню приватної частини кабінету «Стан розрахунків з бюджетом».