Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Кампанія декларування - 2023: Про право платника податків на повернення частини коштів у вигляді податкової знижки – йдеться у коментарі заступника начальника ГУ ДПС у Миколаївській області Ольги Купчишиної  

опубліковано 31 липня 2023 о 08:41

Деклараційна кампанія - 2023 має результативний і якісний характер, адже це особистий внесок кожного українця у фінансову підтримку держави та забезпечення її обороноздатності. 

Зазначу, що завданням декларування доходів є не лише сплата податків до бюджету, а і повернення платникам податків частини сум податку, сплаченого із заробітної плати упродовж звітного року. У зв’язку з цим, Головне управління ДПС у Миколаївській області нагадує, що у рамках проведення кампанії декларування доходів – 2023 платники можуть скористатися правом на отримання податкової знижки.

Податкова знижка для фізичних осіб, які не є суб'єктами господарювання, - це документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку - резидента у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів - фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати та/або у вигляді дивідендів, у випадках, визначених Податковим кодексом України (далі – Кодекс).

До податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і особу, яка звертається за податковою знижкою (їх покупця (отримувача), зокрема: квитанціями; фіскальними або товарними чеками; прибутковими касовими ордерами.

Хочу відмітити, що існують деякі обмеження щодо отримання податкової знижки. Зокрема, загальна сума податкової знижки, нарахована платнику податку у звітному податковому році, не може перевищувати суму річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата, зменшену з урахуванням положень п. 164.6 ст. 164 Кодексу, крім випадку, визначеного п. п. 166.4.4 п. 166.4 ст. 166 Кодексу. Якщо платник податку до кінця податкового року, наступного за звітним не скористався правом на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року, таке право на наступні податкові роки не переноситься.

Пунктом 166.3 статті 166 Кодексу визначено перелік витрат, дозволених до включення до податкової знижки за 2022 рік. Це, зокрема:

частина суми процентів, сплачених таким платником податку за користування іпотечним житловим кредитом;

пожертвування або благодійні внески неприбутковим організаціям;

сума коштів, сплачених на користь вітчизняних закладів освіти для компенсації вартості навчання платником податку та/або членом його сім’ї першого ступеня споріднення;

сума витрат на сплату страхових платежів (страхових внесків, страхових премій); 

сума витрат на оплату допоміжних репродуктивних технологій та оплату вартості державних послуг, пов'язаних з усиновленням дитини;

 сума коштів, сплачених у зв'язку із переобладнанням транспортного засобу;

сума витрат на сплату видатків на будівництво (придбання) доступного житла, визначеного законом;

сума коштів у вигляді орендної плати (для внутрішньо переміщених осіб);

сума на лікування гострої респіраторної хвороби COVID-19;

сума витрат на придбання акцій (інших корпоративних прав), емітентом яких є юридична особа, яка набула статус резидента Дія Сіті. 

Станом на 01.07.2023 своїм правом на застосування податкової знижки вже скористалися 438 громадян, якими задекларовано до повернення 1,6 млн грн податку на доходи фізичних осіб, з яких понад 1,0 млн грн вже повернуто з бюджету. 

Нагадую, що платники, які мають право на отримання податкової знижки,  подають декларацію за 2022 рік до 31 грудня 2023 року. Збережіть свій час та зекономте витрати – подайте декларацію дистанційно за допомогою сервісу ДПС «Електронний кабінет платника податків». У приватній частині кабінету у розділі «Декларація про майновий стан і доходи» можна подати декларацію разом з документами, що підтверджують право на податкову знижку.

І насамкінець, хочу висловити вдячність кожному свідомому платнику податків за сумлінне виконання своїх обов’язків перед державою щодо сплати податків, зборів і платежів, адже в умовах воєнного стану кожна сплачена до бюджету гривня є запорукою нашої Перемоги.