Легалізація «тіньової» зайнятості та заробітної плати - економічна і соціальна проблема сьогодення. Погоджуючись на «тіньову» зайнятість, працівники ризикують не мати захисту своїх трудових прав та соціального захисту.
Неофіційне працевлаштування – це відсутність соціальних гарантій, зокрема права на відпустку, у тому числі у зв’язку з вагітністю і пологами; права на оплату листка непрацездатності; права на виплату вихідної допомоги при звільнені з роботи; права на призначення пенсійного забезпечення залежно від трудового стажу; права на збільшений розмір допомоги з безробіття; права на соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань, отримання страхових виплат у разі травмувань чи профзахворювань тощо.
Для реалізації своїх прав та забезпечення оптимального рівня свого майбутнього наймані працівники повинні вимагати від роботодавця легального оформлення трудових відносин через укладання трудового договору та повідомлення до територіального органу державної податкової служби про прийняття на роботу з послідуючою сплатою за працівника єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок).
Фахівцями управління оподаткування фізичних осіб Головного управління ДПС у Миколаївській області постійно проводиться робота для своєчасного забезпечення виконання показників доходів, виявлення додаткових резервів, аналізу стану їх сплати, вживаються заходи для покращення адміністрування відповідних платежів та єдиного внеску, підвищення рівня заробітної плати до мінімального розміру та легалізації населення.
У 2024 році на комісіях при органах місцевого самоврядування та у результаті індивідуальної роботи податківців заслухано керівників 2059 підприємств, з яких підвищили розмір заробітної плати 1897 суб’єктів господарювання, додатково до бюджету надійшло податку на доходи фізичних осіб у сумі 2,7 млн грн, єдиного внеску – 3,2 млн грн, військового збору - 220,7 тис. гривень.
Також заслухано 1198 фізичних осіб – підприємців (далі – ФОП), з яких 1092 ФОП підвищили розмір заробітної плати, у зв’язку з чим до бюджету додатково надійшло податку на доходи фізичних осіб у сумі 1,5 млн грн, єдиного внеску – 1,9 млн грн, військового збору – 126,9 тис. гривень.