Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Особливості подання декларацій особами уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування у 2020 році

опубліковано 29 січня 2020 о 13:44

З настанням 2020 року відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» в осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування виникає щорічний обов’язок подання до 1 квітня Декларації за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції (далі – НАЗК).

У виданні Міністерства юстиції «Офіційний вісник України» опубліковано наказ НАЗК від 12 грудня 2019 року, яким з 1 січня 2020 року вводиться нова форма декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Документ також затверджує нову форму повідомлення про суттєві зміни в майновому стані суб’єкта декларування.

Зміни форми декларації та повідомлення про суттєві зміни в майновому стані передбачені Законом України «Про внесення змін  до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення ефективності інституційного механізму запобігання корупції» №140-ІХ від 2 жовтня 2019 року.

Нова форма декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, містить окреме поле для зазначення УНЗР суб’єкта декларування (розділ 2.1 «ІНФОРМАЦІЯ ПРО СУБ’ЄКТА ДЕКЛАРУВАННЯ» декларації) та членів його сім’ї (розділ 2.2 «ІНФОРМАЦІЯ ПРО ЧЛЕНІВ СІМ’Ї СУБ’ЄКТА ДЕКЛАРУВАННЯ» декларації). УНЗР – це унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі. УНЗР є в наявності у власників ID-карток (паспортів) та закордонних біометричних паспортів громадян України. У разі відсутності у суб’єкта декларування або членів його сім’ї УНЗР передбачається можливість обрання суб’єктом декларування відповідного значення цього поля.

Звертаємо увагу, що правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру визначаються Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус», а Порядок ведення Єдиного державного демографічного реєстру та надання з нього інформації, взаємодії між уповноваженими суб’єктами, а також здійснення ідентифікації та верифікації, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 18.10.2017 № 784.

Ще однією новацією цьогорічної компанії з декларування є доповнення переліку підстав для подання повідомлень про суттєві зміни у майновому стані, та змінено коло осіб, на яких розповсюджуються положення частини другої статті 52 Закону України «Про запобігання корупції».

Положення частини другої статті 52 Закону України «Про запобігання корупції» застосовуються до суб’єктів декларування, які є службовими особами, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, а також суб’єктів декларування, які займають посади, пов’язані з високим рівнем корупційних ризиків, відповідно до статті 50 Закону України «Про запобігання корупції».

У разі суттєвої зміни у майновому стані суб’єкта декларування, а саме отримання доходу, придбання майна або здійснення видатку на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року, зазначений суб’єкт у десятиденний строк з моменту отримання доходу, придбання майна або здійснення видатку зобов’язаний повідомити про це Національне агентство.

Саме запровадження обов’язку з декларування видатків особами, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, а також суб’єктів декларування, які займають посади, пов’язані з високим рівнем корупційних ризиків – є наступним щаблем вдосконалення антикорупційного законодавства.