З 01 січня 2024 року розпочалася кампанія декларування громадянами доходів, отриманих у 2023 році.
Про основні нюанси цьогорічної кампанії декларування розповідає начальник Первомайської ДПІ Головного управління ДПС у Миколаївській області Сергій Будурацький.
Очільник інспекції зазначає, що податківці Первомайщини вже розпочали широкомасштабну інформаційну кампанію для здійснення заходів щодо залучення до декларування громадян, які зобов’язані подати декларації у 2024 році.
Завдання податкової інспекції поінформувати усіх громадян про терміни подання та види доходів, які підлягають декларуванню, про режим роботи Центру обслуговування платників Первомайської ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області та функціонал електронних сервісів.
Для заповнення декларацій платниками податків обладнано місця та визначено відповідальних осіб для надання інформаційної допомоги платникам податків при заповненні декларацій. На стендах оновлено інформацію про порядок цьогорічного декларування.
Впродовж року фахівці служби напрацьовували списки ймовірних декларантів - тому з перших днів нового року направляємо таким особам нагадування і далі працюємо для того, щоб розширити коло осіб, які зобов’язані подати декларацію.
Для отримання інформації про отримані доходи співпрацюємо з органами місцевого самоврядування, з рієлторами, нотаріусами, аналізуємо податкові розрахунки 4 ДФ, вивчаємо об'яви місцевих ЗМІ та інтернет-видань про продаж та здавання в оренду рухомого та нерухомого майна. Працюємо задля отримання позитивного результату всією командою.
До 1 травня громадяни звітують про отримані у попередньому році доходи.
Наразі Податковий кодекс України (далі – Кодекс) не передбачає подання декларації усіма без винятку фізичними особами. До деклараційного процесу залучаються громадяни, які у 2023 році отримали доходи, з яких не сплачено податок на доходи фізичних осіб. Ця категорія громадян зобов’язана заповнити і подати за місцем своєї реєстрації до 01 травня 2024 року річну податкову декларацію про майно та доходи.
До доходів, які підлягають декларуванню належать: вартість успадкованого чи отриманого у дарунок майна; кошти від надання майна в лізинг, оренду (суборенду) чи житловий найм; кошти одержані за межами України (іноземні доходи); доходи від операцій з продажу (обміну) об'єктів нерухомого або рухомого майна та отримані у вигляді інвестиційного прибутку; суми нецільової благодійної допомоги; доходи у вигляді виграшів, призів; доходи від продажу об'єктів майнових і немайнових прав, авторська винагорода; доходи отримані у вигляді вартості подарунків, доходи від продажу с/г продукції понад встановлений розмір отриманого доходу; дохід у вигляді основної суми боргу (кредиту) платника податку, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності, у разі якщо його сума перевищує 25 відсотків однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік), встановленої на 1 січня звітного податкового року, а також дохід від операцій з цінними паперами.
Ще подати декларацію можуть фізичні особи, які мають право на податкову знижку. До податкової знижки дозволено включати витрати, фактично понесені платником податку протягом звітного року, зокрема:
частину суми процентів сплачених за користування іпотечним житловим кредитом; суму коштів, сплачених на користь закладів освіти, для компенсації вартості здобуття освіти платника податку та/або члена його сім‘ї першого ступеня споріднення; суму коштів, переданих у вигляді пожертвувань; суму витрат на сплату страхових внесків платника податку та членів його сім‘ї першого ступеня споріднення; суму коштів, сплачених платником податку у зв'язку із переобладнанням транспортного засобу, що належить платникові податку. сума коштів, сплачених платником податку на користь закладів охорони здоров'я для компенсації вартості платних послуг з лікування; сума витрат платника податку на сплату видатків на будівництво (придбання) доступного житла за державними програмами будівництва (придбання) доступного житла; сума коштів у вигляді орендної плати за договором оренди житла (квартири, будинку), сплачених платником податку, який має статус внутрішньо переміщеної особи.
Декларант самостійно визначає спосіб подання декларації про майновий стан та доходи. Пунктом 49.3 Кодексу визначено, що декларацію можна подати особисто платником податків або уповноваженою на це особою; надіслати поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення (не пізніше ніж за 5 днів до завершення терміну).
Також можна звітувати засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису у порядку, визначеному законодавством через Електронний кабінет платника податків.
Сергій Будурацький відмічає, що ми хочемо побудувати цивілізоване суспільство, в якому не дискутують щодо своєчасного подання декларацій та сплати податків, а дотримуються вимог законодавства беззаперечно.
Податківець радить платникам не зволікати з поданням декларації, не залишаючи це на останній день визначеного терміну. У разі виникнення питань щодо заповнення декларації чи інших питань можна звертатися безпосередньо до податкової інспекції.
Окрім цього посадовець рекомендує платникам використовувати інтернет-ресурс сайту ДПС, мобільний додаток «Моя податкова» – де можна отримати довідку про доходи декларанта, подати в електронному вигляді декларацію та багато інших можливостей.
Підтримайте країну - вчасно задекларуйте свої доходи та сплатіть податок!