Головне управління ДПС у Миколаївській області у зв’язку із набуттям чинності Закону України від 20 грудня 2019 року № 425 «Про внесення змін до Податкового кодексу України у зв'язку із вдосконаленням процедури проведення фінансової реструктуризації та щодо вдосконалення оподаткування операцій фінансового лізингу» (далі – Закон № 425) повідомляє про окремі зміни, які відбулися у частині оподаткування податком на додану вартість (далі – ПДВ).
До 1 січня 2023 року продовжено дію пільгового режиму оподаткування ПДВ для операцій платників податку - боржника або поручителя (майнового поручителя-заставодавця, іпотекодавця) з постачання товарів для цілей погашення заборгованості боржника перед кредиторами відповідно до плану реструктуризації, підписаного згідно із законом щодо фінансової реструктуризації, або плану санації, затвердженого згідно із законодавством, що регулює відносини з питань відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, з урахуванням особливостей, встановлених законом щодо фінансової реструктуризації. Під час здійснення операцій з постачання товарів, що звільняються від оподаткування ПДВ згідно із цим пунктом, платники податку-боржник або поручитель (майновий поручитель-заставодавець, іпотекодавець) не застосовують норми п.198.5 ст.198 та п.199.1 ст.199 розд.V Податкового кодексу України (далі – ПКУ) щодо нарахування податкових зобов'язань або коригування раніше нарахованих податкових зобов'язань та сум податку, віднесених до податкового кредиту у зв'язку з таким постачанням (п.46 підрозд.2 розд.XX ПКУ).
При цьому, у порівнянні з попередньою редакцією п.46 підрозд.2 розд.XX ПКУ дія такого пільгового режиму оподаткування ПДВ, починаючи з дати набуття чинності Законом № 425, а саме з 29 грудня 2019 року, окрім операцій, визначених у вказаному пункті ПКУ, що здійснюються платником податку – боржником, поширюється також і на аналогічні операції, здійснювані платником податку-поручителем (майновим поручителем-заставодавцем, іпотекодавцем).
Умови та порядок відновлення платоспроможності боржника - юридичної особи або визнання його банкрутом з метою задоволення вимог кредиторів, а також відновлення платоспроможності фізичної особи, встановлено Кодексом України з процедур банкрутства від 18 жовтня 2018 року № 2597.
Умови та порядок проведення процедури добровільної фінансової реструктуризації боржника із вжиттям відповідних заходів визначено Законом України від 14 червня 2016 року № 1414 «Про фінансову реструктуризацію».
Термін «майновий поручитель» визначено у Законі України від 5 червня 2003 року № 898 «Про іпотеку» (далі – Закон № 898). Майновий поручитель – це особа, яка передає в іпотеку нерухоме майно для забезпечення виконання зобов'язання іншої особи-боржника (ст.1 Закону № 898).
Крім того, починаючи з 29 грудня 2019 року, запроваджено режим звільнення від оподаткування ПДВ для операцій банків та інших фінансових установ з постачання (продажу, відчуження в інший спосіб) товарів, що були отримані ними від боржників, поручителів (майнових поручителів- заставодавців, іпотекодавців) за операціями з постачання товарів, що звільнені від оподатковування згідно з абз.І п.46 підрозд.2 розд.XX ПКУ. Звільнення від оподаткування ПДВ операцій банків та інших фінансових установ стосується тієї частини вартості товарів, за якою вони були набуті у власність у рахунок погашення зобов'язань за договором кредиту (позики).
У разі постачання (продажу, відчуження в інший спосіб) банками та іншими фінансовими установами товарів, отриманих ними в результаті операцій, звільнених від оподаткування на підставі п.46 підрозд.2 розд.XX ПКУ, базою оподаткування є позитивна різниця між ціною постачання та ціною придбання таких товарів. Ціна придбання визначається як вартість товарів, за якою такі товари були отримані банками та іншими фінансовими установами.