Як повідомив у своєму коментарі в. о. начальника Головного управління ДПС у Миколаївській області Роман Корнєв, станом на 01.01.2024 платники Миколаївської області застосовують у господарській діяльності 16179 реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО), зокрема 6065 РРО та 10114 програмних РРО.
Очільник ДПС Миколаївщини нагадав, що починаючи з 01.01.2022 втратили дію пільги щодо незастосування реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО) або програмних РРО, а тому фізичні особи-підприємці (крім платників єдиного податку першої групи) при здійснені розрахунків за товари (послуги) зобов’язані застосовувати РРО або програмні РРО на загальних підставах.
Однак повномасштабне вторгнення російської федерації на територію України внесло зміни у всі сфери життєдіяльності українців. Не оминули зазначені зміни і економіку країни. Саме тому з метою підтримки та адаптації бізнесу до нових умов українським урядом було прийнято ряд законодавчих змін, зокрема, і до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265).
Відповідно внесені зміни передбачали, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, санкції за порушення вимог Закону № 265 не застосовувались.
Що стосується сьогодення, то Законом України від 30 червня 2023 року № 3219-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» (далі – Закон № 3219) з 01.10.2023 відновлено відповідальність за порушення порядку здійснення розрахунків за товари (послуги).
Поряд з цим, Законом № 3219 низку суб’єктів господарювання звільнено від відповідальності за порушення вимог Закону № 265, що вчинені ними у період з 01 січня 2022 року до 01 жовтня 2023 року. Зазначена норма не застосовується до порушень порядку здійснення розрахункових операцій при продажу підакцизних товарів, здійснення діяльності з купівлі/продажу іноземної валюти, діяльності у сфері організації та проведення азартних ігор.
Також починаючи з 01 жовтня 2023 року суб’єкти господарювання не нестимуть відповідальності за порушення, вчинені ними при продажу товарів, наданні послуг на:
тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, – по дату завершення тимчасової окупації відповідних територій;
територіях активних бойових дій, – по дату завершення бойових дій на відповідних територіях;
територіях можливих бойових дій, – по дату припинення можливості бойових дій на відповідних територіях.
Проте ця норма не стосується відповідальності за порушення порядку здійснення розрахункових операцій при продажу підакцизних товарів.
У зв’язку з вищезазначеним, з метою всебічного інформування платників з 01.08.2023 по 31.12.2023 тривала широкомасштабна інформаційно-розʼяснювальна кампанія щодо новацій податкового законодавства, передбачених Законом № 3219, у тому числі в частині використання суб’єктами господарювання РРО/ПРРО та поновлення застосування штрафних санкцій за порушення вимог Закону № 265.
У рамках проведення кампанії податківці Миколаївщини проводили роз’яснювальну роботу з платниками податків щодо застосування та реєстрації в контролюючому органі РРО/ПРРО.
За результатами проведеної роботи у серпні – грудні 2023 року суб’єктами господарювання Миколаївської області зареєстровано 5668 реєстраторів розрахункових операцій, з них 1081 РРО та 4587 ПРРО.
Роман Корнєв наголосив, що податкова служба при організації та здійсненні контрольно-перевірочних заходів, перевіряє лише тих суб’єктів господарювання, у діяльності яких існують ризики порушення податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Наприкінці податківець висловив вдячність кожному платнику податків за роботу в умовах воєнного стану та сумлінне виконання своїх обов’язків перед державою щодо сплати податків, зборів і платежів.
Разом – ми сила! Тільки разом забезпечимо гідне майбутнє України!