Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Підсумки роботи щодо адміністрування мінімального податкового зобов’зання з фізичних осіб у 2024 році обговорили на брифінгу начальниці управління оподаткування фізичних осіб Головного управління ДПС  у Миколаївській області Галини Боненко

опубліковано 17 вересня 2024 о 09:24

Як зазначила Галина Боненко, Законом України від 30 листопада 2021 року № 1914-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень» внесено зміни до Податкового кодексу України (далі – Кодексу), зокрема додано поняття мінімальне податкове зобов’язання (далі – МПЗ) та особливості його нарахування. 

Суть зобов’язання полягає в тому, вказала податківиця, що кожна особа, яка володіє чи користується сільгоспугіддями (оренда, суборенда, емфітевзис, постійне користування), повинна сплатити за рік до бюджету певну мінімальну суму податку на доходи фізичних осіб. 

Визначення загального мінімального податкового зобов’язання фізичним особам здійснюється контролюючими органами за податковою адресою таких осіб на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Державного земельного кадастру та/або на підставі оригіналів чи належним чином засвідчених копій відповідних документів платника податків, зокрема документів, що підтверджують право власності/користування.

Крім того, за словами фахівчині, відповідно до підпункту 69.15 пункту 69 підрозділу ХХ Кодексу не нараховується та не сплачується загальне мінімальне податкове зобов’язання за земельні ділянки, земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях.

Також, згідно з пунктом 381.2 статті 381 Кодексу мінімальне податкове зобов’язання не визначається для земельних ділянок, земельних часток (паїв), за які не нараховувалися та не сплачувалися плата за землю або єдиний податок четвертої групи, що перебувають у консервації, або забруднені вибухонебезпечними предметами, або щодо яких прийнято рішення про надання податкових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів на підставі заяв платників податків про визнання земельних ділянок непридатними для використання у зв'язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами.

Галина Боненко повідомила, що станом на 01.09.2024 на Миколаївщині налічується понад 149,1 тис. земельних ділянок, щодо яких проводилася аналітична робота з метою формування податкових повідомлень – рішень з мінімального податкового зобов’язання для майже 105 тис. фізичних осіб. За результатами проведеної аналітичної роботи, понад 45,7 тис. платників звільнено від нарахування МПЗ у зв’язку з тим, що у 2023 році їх земельні ділянки знаходилися в зоні активних бойових дій чи на окупованих територіях, або були передані в оренду.

Податкові повідомлення – рішення з мінімального податкового зобов’язання сформовано для 58,4 тис. фізичних осіб на загальну суму майже 377,5 млн гривень. Нині до бюджетів уже надійшло майже 130,5 млн гривень.

Фахівчиня акцентувала увагу на тому, що у разі незгоди платника податку з визначеним контролюючим органом загальним мінімальним податковим зобов’язанням, такий платник податку має право звернутися до контролюючого органу для проведення звірки даних.

На завершення брифінгу Галина Боненко порекомендувала платникам для отримання необхідної податкової інформації користуватись електронними сервісами ДПС, зокрема сервісом «Електронний кабінет платника податків» (http://cabinet.tax.gov.ua/) та мобільним застосунком «Моя податкова».